Değerli Hocam, Daha önceden de incelik gösterip bir e-mailime cevap atmıştınız. Washington Univ., St.Louis'de siyaset bilimi doktorası yapıyorum. Daha önceden "Progressive Muslims (PM)" hakkında yazmış olduğunuz ve benim kaçırdığım yazı(ları)nız olmuş olabilir, Türkçe?ye nasıl çevrilmiş olabileceğini tahmin edemediğim için internetten arama da yapamadım, öyleyse affedin lûtfen... Hocam, görmekteyim ki bu gurup Amerika?da artan bir destek bulmakta. Türk arkadaşlar arasında dahi bu guruba sempati duyanlar olduğunu müşahede ediyorum. Nation of İslam kazasından sonra şimdi ters tarafta Amerikan liberalizmiyle bulandırılıyor dinimiz. Namazında niyazında olanlar arasında değil ama, bir şekilde inanan, ama İslam'ın köklerini, derinliğini, "mesajını" değil de işte "geri kalmışlığını" görüp bir kimlik olarak Müslümanlığı bünyesi kabul etmeyenler arasında özellikle... TRT Müslümanlığıyla büyümüş neslin PM'nin çizdiği pembe dünyayı çok çelişki bulması elbette anlaşılır. Tabiri caizse dinin kaymağını sunup sorumluluklarından kurtaran şeyler zaten nasıl da revaçta bir süredir. Elbette siz bu analizleri çok daha derinlere ve genişliklere taşıdınız, benim konuşmam uygun değil farkındayım ama sadece buradan böyle bir gözlemi aktarma sorumluluğu hissettim. Yaptığınız herşey için Allah sizden razı olsun hocam. Saygılarımla.

 

Aziz kardeşim,

Sitemden bu çizginin farklı versiyonlarıyla ilgili makalelerimi okuyabilirsiniz. Özellikle Laik Tefsir de ne ola ki? Başlıklı olanını tavsiye ederim.

Evet, bu bir projedir. Yeni Dünya Düzeni, Büyük Ortadogu Projesi vs... Adına ne derlerse desinler, bu bir projedir. Bu projeye bendeniz "Yeni Oryantalizm" diyorum. Bu proje, Yaklaşık 20 yıl önce başladı ve İslam'a "Hagarism" adını koyan birilerine tez yazdırdılar. Yemen'de Kur'an'ın orijinalini buldukları iddiasıyla ortaya çıktılar. Neo-Conların İslam'a karşı açtığı küresel savaştan sonra ABD’li bir rahip Gerçek Furkan adlı sözüm ona bir Kur'an yayımladı... Bu bir koldan yürütülüyordu. Bunun dışında Müslümanların içinden de "seküler İslam" projesini devreye soktular. Şahsen ilmini takdir ettiğim Fazlur Rahman'ın talebesi Amine Vedud'u devşirip kullandılar. Geçenlerde ABD'de toplantı yapan "Laik İslam" yanlılarını örgütlediler... Bütün bunlar aynı projenin parçası olabilir .

Ne olur?

1. Laik İslam sapıklığına sapanların bir kısmı bilinçli, bir kısmı hain, bir kısmı cahil bir kısmı gafil…

2. Gafiller ayıkabilir veya ayıltılabilir.
3. Cahiller bilgilendirilebilir.

4. Hainlere hiçbir şey kâr etmez.

İki ihtimal var: Bu dalga biraz yükselir. Sonunda ya Bahailer ve Kadiyaniler gibi dinden koparak yeni bir din oluşturan nev-zuhur bir inanç sistemi daha çıkar, veya siyasal proje bittiğinde başladığı gibi söner gider ve bir psikolojik harp yöntemi olarak tarihin mezarlığına gömülür.

Tarihe dikkat edilirse, her yeni sömürgecilik dalgası sırasında, muhatapların inancı manipüle edilmiştir.

Sonuç: İslam'a bir şey olmaz. Kur'an onu korur. Olan zavallı ve kandırılmışlara olur.

Vesselam.