Ar'af 189: Tek bir 'nefis'ten yaratılış

Ar'af 189: Tek bir 'nefis'ten yaratılış

Ar'af 189...

Soru:

Araf Suresi 189 Sizi bir tek candan (Âdem 'den) yaratan ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva 'yı) yaratan O 'dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca Rableri Allah 'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız diye dua ettiler. Araf 125

Onlar da: “Biz zaten Rabbimize döneceğiz” dediler.

Zamanım varsa değil zamanımı sizin programlarınıza uydurmaya çalışıp ilminizden istifadeye çalışıyorum.

En son programınızda Hz. Musa (A.S.) ALLAH 'IN izni izle firavunun sihirbazlarını alt etmesi ve sihirbazların İman etmesinden bahsettiniz. Sihirbazların kayıtsız şartsız teslimiyetini ve mükafatlarını da ALLAH 'DAN nasıl beklediklerini gerçek imanın bu olduğunu söylediniz. Ertesi gün gidip işyerimdeki arkadaşlarımla paylaştım çünkü göremediğimi gösterdiniz ve iş yerimdeki kardeşlerimle paylaşmak istedim sizi hayırla andık elhamdülillah.

Eve geldim bir konu için Kur 'an ı Kerim’e başvurma ihtiyacım hasıl oldu Ara'f suresi 189 tevafuk etti.

Sizin anlattığınız İman etme şekli çok güzel bir örnekken Hz. Adem ve Havva (A.S.) sanki koşullu iman ediyormuş gibi göründü (Haşa o benim körlüğüm Adem ve Havva A.S. böyle bir iftiradan ALLAH 'A sığınırım.) Sizin de anlamış olduğunuz gibi kafam karıştı. Sizden ricam Ara 'f 189 tefsiri ve iki ayet arasındaki bağlantıyı izah etmenizdir. Olayların oluş şeklini Peygamberlik görevinde olan bir kulun eşi hamile iken hamileliğinin tehlikeye girmesi ve ALLAH 'A (C.C.) dua etmesi her iki kıssada insanların psikolojik durumlarını izah etmenizi rica ediyorum. Her iki cihanda mesud olanlardan yazılmanız dualarımla…

Cevap:

Aziz ilim talibi,

Araf 189. ayette ne "Âdem" ismi geçer, ne "Havva" ismi. Orada geçen "min nefsin vahidetin"dir. Bu da "bir tek candan" manasına gelir. Ardından zevceha" gelir. Bu da "onun eşi" demektir. Bunların Âdem ve Havva olarak tesmiyesi bir yorumdur. Bu yorumu kabul etmekte sakınca yoktur. Ancak bir şartla: Adem'in "Ademoğlu" yerine kullanıldığını bilmek şartıyla. Zaten bu Araf suresinin 11. ayetinde açık ve net olarak görülür: "Sizi Biz yarattık, sonra Sizi tasvir ettik, sonra meleklere dedik ki: Adem’e secde edin". Bu ayette "Siz... Siz..." diye devam eden metin birden "Adem"e getirir söze.

Yani bunun anlamı SİZ: ÂDEM, ÂDEM: SİZ’dir.

Bu durumda sorunuz boşa çıkmış oluyor. Eğer elinizde bir HAYAT KİTABI KUR'AN OLSAYDI, bu soruyu bana sormak yerine oradan fazlasıyla öğrenebilecektiniz.

İnşallah öyle yapalım, olmaz mı?

Duanıza yürekten âmin ve mukabil dualarımla.