Askerde Nöbette Nasıl Namaz Kılacağım?

Es selamu aleykum Öncelikle İslam adına yaptığınız çalışmalardan ötürü sizi kutlar çalışmalarınızın devamını sabırsızlıkla beklediğimizi belirtmek isterim. Allah razı olsun. Hocam benim sorum namazla ilgili... Ben askerim.muhafızım.yani işim genelde nöbet tutmak. En büyük sıkıntım namaz konusunda. Şöyle ifade edeyim. Çoğunlukla namaz vakitlerinde ya kulede nöbette oluyorum ki kulede namaz kılma imkanım sıfır veyahut çok kısa vakitler 5 dakika 10 dakika gibi zamanlarda boşluk bulabiliyorum. Namaz vakitlerinde esneme ne dereceye kadar mümkündür? Ya da mümkün müdür? örneğin 2 de nöbete gitmem gerekiyor. Ezan 2yi 10 geçe okunuyor diyelim. Ben bu namazı ezandan önce 1.50 de kılabilir miyim?ya da esnetmem mümkün müdür vakti? Haftaya çarşı iznimde inşaallah okuyabileceğim. Emin olun şimdiden büyük bir heyecanla yanıtınızı bekliyor olacağım. cevap yazamazsanız da en azından yönlendirici bir msj bekliyorum. Şimdiden Allah razı olsun. Selam ve dua ile..


Aziz ilim talibi,
Sizi kul nöbeti uğruna Allah'ın nöbeti olan namazı terk etmediğiniz için tebrik eder yüreğinizden öperim.
Namaz kılmamanın tek mazereti vardır: ölmek. Bunun dışında namaz Rabbimizle randevumuzdur. Mutlaka bu randevuya geleceğiz. Firari yazılmayacağız mahşerde.

Bir çok kolaylık var. İslam kolaylık dinidir, zorluk değil.
1. Namazları cem etmek: Öğle ile ikindiyi ve akşam ile yatsıyı birleştirerek kılabilirsiniz. Vakit darsa sadece farzlarını kılınız. Zaten borcunuz odur.
Bu birleştirmeyi ister önceki vakti sonraki vakitte, ister sonraki vakti önceki vakitte yapabilirsiniz.

2. Sabah namazı birleştirmenin istisnasıdır. Evet, gündoğumundan 1.5 saat öncesine kadar kılabilirsiniz. Diyelim ki denk gelmedi, sabah namazının 
vakti (imsak) girmeden önce nöbet başladı, güneş çıktıktan sonra bitecek nöbet. Bu takdirde nöbete giderken abdestli gidip, nöbette baş işaretiyle

kılınız. Rabbim en zor durumda dahi kulluğunuzu bırakmadığınızı belgelemenizi istiyor. Değilse onun kulun ibadetine ihtiyacı yok, fakat kulun O'na ihtiyacı var.

3. Abdestte kolaylık: Botlarınızı abdestli giydikten sonra akşama dek abdest tazelerken çıkarmayınız. Altında gözle görülür bir necaset yoksa, hiçbir beis yoktur. Ona mest gibi mesh verebilir, onu çıkarmadan namaz
kılabilirsiniz.

4. Diyelim ki nöbette baş işaretiyle namaz kılmak zorunda kaldınız. Abdestiniz de yok. Bu durumda teyemmüm edebilirsiniz. Ama namazı terk etmek yok. Yane namaz her halükarda kılınacak.

5. Sabah namazının çıkış vakti ve akşam namazının giriş vaktinde ihtiyat müddeti 6-7 dakikadır. Bu şu demektir: Minarelerden akşam ezanı başlamadan 6-7 dakika evvel akşamın vakti girmektedir. Bu 6-7 dakikalık zaman ihtiyat payıdır. Diyelim ki siz ezanı bekleyecek durumda değilsiniz, tam izan vakti
nöbete götürecekler. Fakat ezandan 6-7 dakika önce namazı kılabilecek durumdasınız. İşte böylesi durumlarda bu temkin müddetini kullanabilir namazı ezandan önce kılabilirsiniz.

Rabbim namazlarınızı kabul buyursun. Namazlarınızda bizi de duanızdan uzak tutmayınız. Sizin namazınız içinde bulunduğunuz zorluktan dolayı cihad hükmündedir.
Vesselam.