Evrimle İlgili Tavsiye Kitap

Merhaba Hocam Ben ABD de genetik bölümünde doktora öğrencisiyim. Lisansı Türkiye de okudum ve okumaya başlamadan önce Allaha inancım çok fazlaydı fakat bölümü okurken evrime çok aşırı derecede empoze olduğumuz için inancım düştükçe düşüyor fakat şükürler olsun ki sıfır değil ama sıfıra kadar düşmesinden de endişe ediyorum. Evrime inanmak istemiyorum ama sunulan bazı deliller gerçekten mantıklı geliyor. bir de dini açıdan evrime bakmak istiyorum ama bakamıyorum. Bu açıdan bakan bazı kitaplar okudum ama yeterli olmadıklarını düşünüyorum. sürekli aklımda soru işaretleri kalıyor. Sizin evrimi bilen bir kişiye tavsiye edebileceğiniz ve dini açıdan bakan bir kitap var mi? dili İngilizce de olabilir. ayrıca sizin okuyup da beğendiğiniz evrimin yalan olduğunu ispatlamaya çalışan dini açıdan bakması gerekmiyor bir kitap var mi acaba? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi günler.

Sevgili ilim talibi,

İman binanızın temelinde herhangi bir bilimsel teoriyi yerleştirmişseniz, bu imanı da bilimi de, teoriyi de hipotezi de anlamadığınız anlamına gelir.

İnsan hiç bir bina yapıp altına dinamit koyar mı?

 

Bu konuda esaslı bir okuma yapmanız gerek. Bu okumaya Mehmet Bayraktar'ın İslam'da Evrimci Yaratılış Teorisi kitabı ile başlarsanız, doğru bir yerden başlamış olursunuz. Gerisini bu kitabın kaynakları size gösterecektir.

 

Rabbimden size teorilere değil hakikate dayalı bir iman dilerim.

 

Benim mealin Bakara suresinin 30 ayeti ile başlayan Adem'in yaratılışı bahsine düştüğüm dipnotları çapraz olarak okuyunuz. O zaman Türkiye'de birilerinin hovardaca savunduğu Amerikan Püritenleri'nin "yaratılışçı literatürü"nün çok kötü bir kopyası ve çalıntısı olan tezlere ihtiyacımız olmadığını, o savunuların Kur'an'la desteklenmediğini, Kur'an'ın kendine has bir tekamül hakikatini zaten söylediğini anlarsınız.