İlmin Zekatına Atılan İftiralara Cevap

İlmin Zekatına Atılan İftiralara Cevap

36 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de ve dünyada ilmî çalışmalarıyla tanınan Mustafa İslamoğlu, bugüne kadar hiçbir konferansı ya da tv programı için tek kuruş ücret talep etmemiştir. Tek kuruş da bu yolla kazanç sağlamamıştır. Her hangi bir etkinlik için tek bir kitabının dahi satılmasını şart koşmamıştır.

İslamoğlu, vaaz, hutbe, konferans ve diğer ilmî etkinliklere iştirakini, Kur’an’ın anlaşılması ve hakkıyla yaşanması için adadığı ömrünün ilmî zekatı olarak görmektedir. 

İslamoğlu’nun, davet edildiği şehirlere giderken programı dışında olmasına ve çok yorgun olmasına rağmen yol üzerindeki davetleri bile kırmayarak bir çok konferans verdiği kendisini yakinen takip edenlerin malumudur. 

Kendisinin söylediklerini, tezlerini, düşüncelerini deliller çerçevesinde tartmak, değerlendirmek ve istişare etmek erdemini ve kapasitesini gösteremeyen çevrelerin, Mustafa İslamoğlu’nun özel hayatına yönelik iftiralarının yanısıra “davet edildiği yerlerden para istediği” ya da “davet edildiği yerin yüklü miktarda kitap alımı yapmasını şart koştuğu” iftiralarını yaygınlaştırmaları nasıl kirli, ahlaksız bir saldırı kampanyası yürüttüklerinin en güzel delilidir…

Bu müfteriler, İslamoğlu’nu Ramazan ayında başta olmak üzere her konuşmalarını paraya endeksleyen, masal ve hurafe anlatıcılığı ile zengin olan din bezirganlarıyla karıştırmaktadırlar.