İmam Gazzali

Selamün aleyküm, Muhterem Hocam, İmam Gazzali'nin eserleri gerçekten doyurucu eserler. Fakat bazı konularda örneğin ?Kadın konusunda, ya da dünyayı zemmetme konusunda? ?Gazzali bunu nasıl böyle söylemiş? dedirten görüşleri var. Eserlerde hadis diye geçen birçok (hadis olmadığın bildiğimiz) söz. Gazzali gibi ?Seçici ve muhakkik bir âlim? bazı konularda acaba bu görüşlere nasıl varmış? Gelenek onu da mı etkisi altına almış? Selam ve saygılarımla.

Aziz talib-i ilim,

İmam Gazzali hiç şüphe yok ki İslam semasının yıldızlarındandır. Bize bu muhteşem mirası bırakan herkese olduğu gibi ona da borcumuz var.

Fakat bu onun eserlerindeki taşı yemek anlamına gelmez. Taşını ayıklar pirincini yeriz. Gazzali'nin özellikle ihyasında en zaaflı olduğu yön hadisler/rivayetlerdir. Üstadın bu konuda bir iddiası yoktu. Hoş, uydurma olduğu ayan beyan ortada olan hadisleri bile eserlerine derletmesini uzman olmayışı bile mazur kılmaz. Ama geriden gelen ulemamız içerisinden, sırf Gazzali'nin eserlerindeki hadislerin tahricini yapanlar çıkmıştadır. Demek ki âlimler birbirlerini tamamlıyorlar.

Gazzali konusunda görüşlerim için hangi Gazzali başlıklı makalemi okuyunuz.