İran’a Nasıl Bakıyor?

İran’a Nasıl Bakıyor?

İslamoğlu’nun İran’a bakışı genel İslami kesimin bakışından farklı değildir. Bilindiği üzere Türkiye’deki İslami kesimlerin geneli 1979’da yaşanan İran Devrimi’ne destek vermişlerdi. İran rejiminin Filistin davasını desteklemesi de bu yönetime Türkiye İslamcılarının sempatiyle bakmasına yol açmıştı. İslamcılar arasından az bir kesim ise İran rejimine biat ederek Tahran yönetiminin tek meşru İslam Devleti olduğunu, rejimin karakterini oluşturan Velayet-i Fakih’i ve Şii mezhebini de savunmuşlardır. İslamoğlu ise hayatının hiçbir aşamasında böyle bir iddiaya sahip olmamış, Sünni geleneğe yönelttiği sorgulayıcı bakışın benzerini Şii mezhebinin inanç ilkelerine de yöneltmiştir. İşte İslamoğlu’nun kendi ağzından konuya bakışı:

Esra Elönü ile Yaptığı Röportaj’dan:

İrancı mısınız ?

Değilim.

“Değilim”den sonra deryaya dalıyoruz… Bu kadar mı?

İrancı ne demek yahu? Ben bir şeyci olacak olsam Türkiyeci olurum. Onu bile olmadım. Ben “Doğular da Batılar da Allah’ındır” ayetine iman ettim.

Niye size sürekli böyle bir suçlama var? Neden özellikle İran?

Ben mezhepçiliği reddeden bir insanım. Dolayısıyla Müslümanım diyen insanların tekfir edilmesini de reddeden bir insanım. Şia’yı tekfir edenlere de böyle mesafeli dururum. Tekfire karşı oluşum sebebiyle, belli mihraklar beni İrancı veya Şii olarak lanse ediyor. Bunu da belli bir algı operasyonu olarak yapıyorlar. Yoksa İran Devrimi sırasında herkes gibi ben de destekledim. O zaman yeni üniversiteye girmiştim. Şah’ın zulmüne ben de karşıydım. Geldiğimiz noktada, İran yönetimini kendi devrimine ihanet içinde görüyorum.

Kaynak: http://www.gazeteyeniyuzyil.com/haber/guncel/cemaati-gulenin-yuzune-elestirdim-11949