Kadın Erkek İlişkisi

Hocam, Selamunaleyküm, Biz akrabalar bir araya geliriz, zaman zaman. Dayımın oğlunun hanımı bizden kaçıyor. İftara gideriz o masaya oturmaz. Mutfağa giderim, eşim orda olduğu halde, hanımefendi ?Bismillah? der masanın altına kaçar. Bize resmen şeytan görmüş muamelesi yapıyor. Kimse evlerine gitmiyor. Nur Sûresi?nin 61. âyetini okuyorum. Bu tipe uymuyor. O bunu takva ölçüsü olarak yapıyor. Bu nasıl takva ki âyetin önüne geçiyor. Hocam biz bacımız gözüyle bakıyoruz, yenge diyoruz? Böyle güvensizlik üzerine İslamî toplum kurulur mu? Takva bu mudur? Hakkınızı helal edin yazmıyordum uzun zamandır? Çünkü yazmayanlardan Allah razı olsun dediniz. Allah da sizden razı olsun.

Aziz ilim talibi,

Takva bu değil. Kadın erkek ilişkilerinde modern hayattan kaynaklanan bir laubalilik ve sululuk var. Bu işin ifratı... Fakat buna karşılık yapılan da bir tefrit. Bu konuda çok yazıldı çizildi. Dengeli olmak esastır.

Şu günlerde piyasaya yeniden çıkan (Düşün Yayıncılık) Abdülhalim Ebu Şakka'nın İslam Kadın Ansiklopedisini okursanız, Efendimiz döneminde kadın-erkek ilişkilerinin nasıl sağlıklı bir zeminde boy verdiğini görürsünüz.