Kâhine ve Arrafe

Selamünaleyküm, değerli hocam, Hamd Allah'a olsun, salât ve selam Allah'ın Resulü?nün ve onun izinden gidenlere olsun. Hocam, birkaç sorum olacak. Cevaplandırırsanız sevinirim. 1) Hz. Peygamber'in siretini okurken bir yere kafam takıldı. Peygamberimiz Hz. Halid bin Velid'i yanlış hatırlamıyorsam Taif'e Uzza putunu yıkmaya gönderiyor. Hz. Halid'de yıkıyor ve geliyor, Rasulullah'a yıktım diyor. Rasulullah ise hayır yıkmadın tekrar git diyor. Hz. Halid tekrar gidiyor. Putun yıkıntısı arasında çirkin bir kadın buluyor ve onu öldürüyor. Rasulullah şimdi yıktın onu diyor. O kadının mahiyeti hakkında kafamız karıştı. Putun bakıcısı mı yoksa başka bir durum mu var? 2) Saffat Sûresi?nde "Birinci ölümden sonra bir daha ölmeyeceğiz değil mi?" şeklinde olan âyette birinci ölümden kasıt nedir? Kısaca söyler misiniz? Hocam, geçmişteki tefsirlerinize şuan ulaşamıyorum. Allah sizden razı olsun. "Doğru yola erdikten sonra ayağımızı kaydırmasın -Amin-

Aziz talib-i ilim,

1. O kadın "kâhine ve arrafe" idi. ?aybdan haber verdiğine inanılıyordu. Putların sahasına "tağut" denirdi. Tağut denilen bu sahada ne olup bittiğini kimse bilmezdi. İnsanlardan gizlenir, sadece put sektörünün mafyası bilirdi. Bu gizemli dünyada olup bitenlerden biri de şuydu: Tağutta bulunan gizli bir bölmede bulunan putçu, puta gelip halini arz edenlere, putun içinden gelen bir sesle talimatlar, haberler, müjdeler verirdi. Zira putun içine öyle bir düzenek yerleştirilirdi. Onlar da o sesin sahibini "putun cini" olarak nitelendirir ve ondan çok korkarlardı. O kadın işte put sektörünün icad ettiği bu karanlık işlerin başındaydı.

 

Saffat Sûresi’nin 58–59. âyetlerinin doğru tercümesi şudur: "o (cennet arkadaşlarına yönelerek) "Biz bir daha asla ölmeyeceğiz değil mi, ölüm sadece şu ilk ölümümüzdü..." Gördüğünüz gibi sorun yok.