Öldürülen Falcı Kadın Hakkında

Öldürülen Falcı Kadın Hakkında

Selamün Aleyküm Değerli Hocam, Hamd Allah'a olsun, Salât ve Selam Allah'ın Resulünün ve O'nun izinden gidenlere olsun. Hocam bir kaç sorum olacak, cevaplandırırsanız sevinirim. 1) Hz. Peygamber'in siretini okurken bir yere kafam takıldı. Peygamberimiz Hz. Halid bin Velid'i yanlış hatırlamıyorsam Taif'e Uzza putunu yıkmaya gönderiyor. Hz. Halid de yıkıyor ve geliyor, Rasulullah'a yıktım diyor. Rasulullah ise, "Hayır yıkmadın tekrar git" diyor. Hz. Halid tekrar gidiyor. Putun yıkıntısı arasında çirkin bir kadın buluyor ve onu öldürüyor. Rasulüllah, "Şimdi yıktın onu" diyor. O kadının mahiyeti hakkında kafamız karıştı. Putun bakıcısı mı yoksa başka bir durum mu var? 2) Saffat Sûresinde "Birinci ölümden sonra bir daha ölmeyeceğiz değil mi?..." şeklinde olan âyette birinci ölümden kasıt nedir? Kısaca söyler misiniz? Hocam geçmişteki tefsirlerinize şuan ulaşamıyorum. Allah sizden razı olsun. Rabbim, "Doğru yola erdikten sonra ayağımızı kaydırmasın..."

Aziz talib-i ilim,

1. O kadın "kâhine ve arrafe" idi. Gaybdan haber verdiğine inanılıyordu. Putların sahasına "tağut" denirdi. Tağut denilen bu sahada ne olup bittiğini kimse bilmezdi. İnsanlardan gizlenir, sadece put sektörünün mafyası bilirdi. Bu gizemli dünyada olup bitenlerden biri de şuydu: Tağutta bulunan gizli bir bölmede, putçu, puta gelip halini arz edenlere, putun içinden gelen bir sesle talimatlar, haberler, müjdeler verirdi. Zira putun içine öyle bir düzenek yerleştirilirdi. Onlar da o sesin sahibini "putun cini" olarak nitelendirir ve ondan çok korkarlardı. O kadın işte put sektörünün icad ettiği bu karanlık işlerin başındaydı.

 

2. Saffat Sûresi’nin 58–59. âyetlerinin doğru tercümesi şudur: "O (cennet arkadaşlarına yönelerek) "Biz bir daha asla ölmeyeceğiz değil mi, ölüm sadece şu ilk ölümümüzdü..." Gördüğünüz gibi sorun yok.