Tıbb-ı Nebevi Rivayetleri Sahih midir?

Tıbb-ı Nebevi Rivayetleri Sahih midir?

Sayın hocam, Selamunaleykum hz. Ali'nin 21 üzüm günü birlik yiyen şifa bulur, peygamber efendimizin çörek otu yiyen şifa bulur sözlerinin mümkünse bu konuda görüşlerinizi bildirir misiniz Allah razı olsun

Aziz Kardeşim,
Hz. Ali'nin 21 üzüm tanesi sözü ondan mervidir.Bu 21 rakamı (hurufi yaklaşımlara karşı oldukça soğuk ve uzak olmama rağmen) gerçekten üzerinde durmaya değer.21 gram diye bir film yaptı Amerikalılar. Hayli yekün tutan sayıda insanın ölüm öncesiyle ölüm sonrası tartıları arasında fark aynı çıkmıştı: 21 gram.Mikrobiyoloflar ve immünologlar elden mikrobun ancak 21 saniye yıkanında izale olduğunu tespit etmişler.
Daha başka 21 sırları da var.

Efendimizin çörek otu tavsiyesine gelince. Evet, "Bu kara teneler ölümden başka her derde devadır" yollu bir haber de vardır. Hz. Aişe'nin dediğine  göre, Rasulullah hastalandığında her duyan kendi bölgesinde o hastalığa şifa bildiği şeyleri getiriyordu.

Bunlardan bazıları şifa veriyor, bazıları vermiyordu. "Tıbb-ı Nebevi" adı altında toplanan rivayetlerin ekserisi bu kabildendir. Bu rivayetlerin hepsinde mucize aramak, rivayet istismarı  yapmaktır ki, bunun sakıncaları saymakla bitmez. Fakat çörek otu şifası kanıtlanmış bir bitkidir. Efendimizden gelen rivayet tarih ve bilim tarafından cerh ve tadil edilerek rivayetin sıhhati tasdik olunmuştur. Vesselam.