Berceste Ayetler

Bizimde başımıza çok geldi: Bazen insan Kuranda bir ayeti kaybedebiliyor.

Bulmak istiyor fakat bulamıyor.

Dilinin ucuna geliyor, fakat söyleyemiyor.

Bazen biliyor, emin olmak istiyor. Bazen referans vermek gerekiyor, ha deyince aklına gelmiyor.

Bazen de aklında yanlış yer ediyor, teyit etme ihtiyacı duyuyor. Bazen insan asla atlamaması gereken bir ayeti fark etmeyebiliyor.

Bir müminin gündelik hayatta, hayati bir hacet gibi kullanması gereken ayetler var. Bu ayetler birer hayat iksiri gibi hayat denizinde kopan fırtınalardan kurtuluşun kodlarını barındırıyor. Bunlar lazım olduğunda arıyor. Hafızasında olsa kullanacak, fakat bunları içinde barındıran bir seçki olmadığı için ezberleyemiyor.

İşte Bercete Ayetler, böylesi durumlar için birebir.

Herkes Kuranın tamamını ezberleyemez. Bu herkese gerekmez de. Fakat herkes Kurandan bir seçkiyi ezberleyebilir. Mesela güvenlik sektöründe çalışanlar için Berceste Ayetler bir nöbet arkadaşı olamaz mı? Her nöbette bir ayet parolasıyla yola çıksalar, Kuranın tüm zirvelerini hem ezberleyerek hafızalarına, hem de anlayarak akleden kalplerine kaydetmiş olurlar.

Mesela modern zamanların musibetlerinden biri de trafik çilesi.

Günümüz insanı büyük şehirlerin trafiğinde çok zaman harcıyor. Fakat bu musibet bir nimete dönüşebilir. Kuran ile beraber olup, yol medresesine çevirmek mümkün. Berceste Ayetler, işte bu ihtiyacı da karşılamayı amaçlıyor.

Yorum Yaz