“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma” hutbesinden özlü sözler

“Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.”

“Bir şeyi bilmiyorsanız ve bu konuda size soru soruluyorsa rahatlıkla ‘bilmiyorum’ deyin. Çünkü, bildiğinizi göstermek için söyleyeceğiniz onlarca   yalandan sizi kurtarır.”

“Uydurulmuş din insanı yalana bağımlı hale getirir.”

“Acabaları olmayan biri,  bilgiyi hakikatin onayına arzetme ihtiyacı duymaz.”

“Bilgi sahibi olmadan iman sahibi olan kişi, Allah’a hakkıyla inanmak yerine kendi kafasından uydurduğu puta Allah adını vererek tapar.”

“Din Allah’ın işi, din kültürü insanın işidir. Din kültürünü din yerine koymak insanı -haşa- Allah yerine koymaktır.”

“Müslüman şark, ağzına kadar bilmediği şeyler hakkında konuşanlarla doludur. Mesela; akşama kadar Allah’ı konuşur/zikreder  fakat, zihni -Allah bilgisi ile alakalı- hurafe çöplüğüdür.”

“Bu coğrafyada dedikodunun ve goygoyun çokluğu, bilginin ve akletmenin azlığındandır.”

“İnsanlar kendi yüzlerini görecek kadar yiğit değiller, o yüzden gerçek yüzlerini gösteren  tüm aynaları kırmaya çalışırlar. Bana bu kadar taş atmalarının sebebi de budur. Çünkü ben onlara yüzlerini yansıtan ayna olamaya çalıştım/çalışıyorum.”

“Günümüzde hamasetten taharet, necasetten taharetten daha önemli ve önceliklidir.”

“Bir toplumun kalitesi içindeki elitlerden değil, o toplumun bakkalından, muhtarından, berberinden, sütçüsünden, öğretmeninden, cami imamından ölçülür.”

“Cahilin inancına “iman” değil “itikat” denir. İtikat müşrikte, kafirde ve dinsizde de bulunur.” “Bilginin yerini hamasetin aldığı bir toplumda, bilenler taşlanır hamaset köpürten şarlatanlar alkışlanır.”

Yorum Yaz