Eğer Birileri Sürü Olmuşsa, Onları Dinleri Dahi Kurtaramaz

13.09.2019 Tarihli ” Eğer Birileri Sürü Olmuşsa, Onları Dinleri Dahi Kurtaramaz ” konulu Cuma Hutbesi Mustafa İslamoğlu Hocamızın katılımıyla gerçekleşti.

Hutbeden bazı bölümler ;

” Bugünün en büyük sorunu, Araf suresinin 179. ayetinde dile gelen sürüleşme sorunudur.
Araf; 179. ayet ” Doğrusu biz, görünen görünmeyen iradeli varlıklar içinden akleden kalpleri olup da kavramayan, gözleri olup da görmeyen, kulakları olup da işitmeyen birçoklarını cehennem için ortaya çıkarmışızdır. Hayvan gibidir onlar, belki daha da şaşkın! Onlar gaflete gömülmüş olan zavallılardır.”

Din dünyada işe yaramayacaksa ahirette hiçbir işe yaramayacak. Eğer birileri sürü olmuşsa onları dinleri kurtarmıyor.

Canlıların en şerlisi katillerdir, müşriklerdir, hırsızlardır, zalimlerdir demez! Canlıların en şerlisi hakkı görmeyen, hakkı anlamayan, aklını kullanmayanlardır der . Sürüleşme bugün Müslüman şarkın en büyük problemidir. Kendi başıyla düşünmez, birey olmaz, özgürlüğünün peşine düşmez… Onun içinde bir tutam otun arkasına bir ‘sürü’ düşer. Düşerse nolur ? Bugün sürü tabiatlı olanlar; insanların haysiyetlerinin, kişiliklerinin, insanların insaniyetlerinin, vicdanlarının, akıllarının,adaletlerinin üstüne basıyorlar. Dolayısıyla geriye kalıyor bir külçe et….

Rabbim bizi böyle olmaktan korusun, Mevla bizi, verdiği aklı, verdiği gözü, verdiği kulağı, verdiği vicdanı, verdiği fıtratı yerli yerince kullanan kullarından eylesin… “

Amin

Yorum Yaz