Kur’an’da Engelliler

Kur’an’da Engelliler, Akis Kitap, 0212 2436182, İstanbul-2005.

“Bizim mahalle”de hayatın bazı alanları, zımnen “kör bölge” ilan edilmiştir. Bunların başında özürlülük ve özürlülerle ilgili alan gelir. İşte bu kitap, hem yaşadığı imtihan ile hem İslami birikimi ile hem de ihlas ve samimiyeti ile temayüz etmiş ilim taliplilerinden Sevgili Emine Gül’ün doktora tezi. Onu talebeliğinden beri tanırım. Doktora tezi aşamasında da birkaç kez bilgi paylaşımı için görüştük. Bizzat hayatın göbeğinde, sınandığı bir “hayat durumu” üzerine doktora tezi hazırlamasını takdir ve tebrikle karşıladım.

Bu eser engellilerin ve engelli ailelerinin okumaları gereken bir eser. Bu ülkenin % 12’sinin engelli olduğunu biliyor muydunuz? Bu çok yüksek bir rakam. Peki bu kadar kalabalık bir nüfusun problemi konusunda, İslami içerikli yüzlerce kitap yazılması gerekmez miydi? Ne yazık ki yok denecek kadar az.

Kur’an’ın kendine has bir özürlü tasavvuru var. Kur’an’a göre baş gözü görmeyen, baş kulağı duymayan, baş dili konuşmayan, beden eli, ayağı tutmayan “özürlü” sayılmamaktadır. Hakkı görmeyen, duymayan, söylemeyen “özürlü” sayılmaktadır. “Sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; dönemezler” gibi ayetlerin ifade ettiği hakikat budur. Tutun ki zeka özürlü bir yavruyla imtihan edildiniz. Olur a, imtihan dünyası bu, bırakın doğacak olanı, sizin, bizim, hiçbirimizin doğduğumuzda sahip olduklarımızla öleceğimize dair bir garantimiz yok.

Bu durumda nasıl bakmak lazım? “Allah’ım! Bunun suçu neydi de böyle eksik yarattın?” haksız sitemiyle mi? Bu kökten yanlış, günah, haksızlık. Bu yanlış, bizim sahip olduğumuz organları hak ettiğimiz yanlışına dayanıyor. Ne zaman hak ettik ki? Ne zaman ödedik aklın, gözün, kulağın, kalbin, hayatın, elin, ayağın… bedelini? Hiç? Hiç bir zaman ödemedik. Onlar bize ilahi bir armağan olarak bahşedildi. Bahşeden isterse vermez, isterse kısmen verir. Kimin ne demeye hakkı var? O halde, özürlülerin varlığının hikmeti nedir? Açık ve net: Özürsüzler Allah’ın kendilerine ihsan ettiği nimetin kadr u kıymetini bilsinler diye?

 

Yorum Yaz