Neden yine olmasın?

Şanlıurfa’daki bir külliye temelini atma merasiminde konuşan Mustafa İslamoğlu, “Bir zamanlar Harran aklın, akıl etmenin, fikrin, ilmin, hikmetin, irfanın merkezi olmuştu. Neden yine olmasın?” dedi.

İlk Öncüler Derneği’nin Karaköprü’de yapmayı planladığı külliyenin temeli İlahiyatçı-Yazar Mustafa İslamoğlu’nun katılımıyla atıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sait Kaya, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Emin Özçınar, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, İl Müftüsü İhsan Açık, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Süleyman Elgün, Ruha-Der Başkanı Murat Müjdeci, ŞANİMDER Başkanı Abdurrahman Kırıkçı, İHH Şube Başkanı Behçet Atila ve dernek üyelerinin de katıldığı temel atma töreninde protokol konuşmalarının ardından Mustafa İslamoğlu da bir konuşma yaptı.

İSLAMOĞLU: DİNCİ DEĞİL DİNDAR YETİŞTİRECEK

İslamoğlu, külliyenin biran önce bitmesini temenni ederek başladığı konuşmasında, “Bir zamanlar olduğu gibi Harran’ı aydınlatacak, Harran’dan aydınlatacak, bir zamanların dünyası Harran’dan aydınlatılmıştı biliyor musunuz? Bir zamanlar Harran aklın, akıl etmenin, fikrin, ilmin, hikmetin, irfanın merkezi olmuştu. Neden yine olmasın? Ama öyle değil. Özlerinden din fışkıran, cani yetiştirerek değil. Adam gibi, anlayarak, içini doldurarak, önce ‘insan’ diyerek, önce ‘emek’ diyerek, önce ‘alın teri’ diyerek, değer vererek, emeğinin ekmeğini yiyen insanlar yetiştirerek, dinci değil, dindar yetiştirerek, din satan değil, dini yaşayan insanlar yetiştirerek olacak. İmam amca burayı vermeden önce beni buraya getirdi. Ben burayı gezdim ve o benim talebem oldu. Benim babam yaşında değil, babamdan küçük ama amcalarım yaşında. O benim amcam yaşında fakat ben onun hocasıyım. Benim tefsirimi beş kez baştan sona okumuş. Ben böyle talebe çok az gördüm. Allah razı olsun. Ne diyeyim? Nasıl sevineyim? Beni getirdi buraya. Maşallah. Dedim ki, ‘İmam abi kendine yatırım yapmışsın’ Başka ne söylenir ki, vallahi kendisine yatırım yapıyor. Bu sana ödül. Tebrik ediyorum. Başka ne diyebilirim ki? Keşke benim arsalarım olsaydı da ben de verseydim. İmreniyorum, sadece imreniyorum.” şeklinde konuştu.

İSLAMOĞLU, GÜVENÇ’İ DE ANDI

Onun için inşallah burada dolu başaklar olacak. Ekin, ekin. Aslında onun başka bir anlamı da var. Eksen de insan cümlesinin kısaltılmışıdır. Dolu başaklar, eksende insan, merkezde insan… İnsanın yerine vakfı koymayacak inşallah Öncüler Derneği’miz. Perihan (Taylı) kardeşim ve ekibi… Perihan kardeşim ve ekibi diyorum da erkekler de onun ekibi. Kadınların yiğitlerinden. Allah’ım diyorum ‘bana bir salon dolusu Perihan ver.’ Elhamdülillah bugüne geldik. Burayı açıyoruz. Daha doğrusu ilk harcı koyuyoruz. Allah vekil. Ben biliyorum. Rabbim daha neler gönderecek. Allah’tan gereği gibi sakınan, Allah’a karşı kulluğunu bilen kimseler için rabbim kapılar açacak ve onu hiç ummadığı yerden rızıklandıracak. Burada bizim Kur’an halkamızdan bir ağabeyimi daha anmadan geçemeyeceğim. Belediye başkanıydı. Şimdi milletvekili. Celalettin Güvenç. Allah ondan razı olsun.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İslamoğlu ve protokol üyeleri butona basarak temel atma işlemini gerçekleştirdi.

(Bilal KAPLAN/İPEKYOL)
http://www.gazeteipekyol.com/index.php?islem=detay&id=26620

 

Yorum Yaz