Türkiye Müslüman’dır, öyle de kalacak!

Genelkurmay Başkanı, yine anayasal yetkisini aştı. Üniformalı bir memurun girmemesi gereken siyasi konularda görüş beyan ederek, kendisine tanınan yasal sınırları ihlal etti.

Fakat Sayın Genelkurmay Başkanı’na yasal sınırlarını hatırlatması gereken amirleri bundan memnun iseler, bu durumda diyecek bir şey yok. Alan memnun, satan memnun demektir.

Biz de bir vatandaş olarak, Genelkurmay Başkanı’nın bizim gibi milyonlarca Müslüman TC vatandaşını rahatsız eden ve derinden yaralayan talihsiz beyanlarını değerlendiririz.

Bir kere bu medyatik konuşma, öyle spontane ve gelişi güzel bir konuşmaya benzemiyor. Alkolik sürücü yakalamaya çıkmış trafik ekipleri gibi, kameramanları ve fotoğrafçıları peşine takarak, kast-ı mahsusa ile yapılmış bir konuşma bu.

Belli ki birilerine gözdağı verilmeye, birilerinin kulağı çekilmeye çalışılıyor. Belki de “altımı tutamıyorum” diyen eski bir rütbelinin sözünü hatırlatan bir durum vardır orta yerde. Bilemiyoruz.

Bildiğimiz, Org. Özkök’ün konuşmasının baştan sona siyasi mesajlarla dolu olması. Sanki bu konuşma Başbakan’ın “ulusa sesleniş” konuşmasına alternatif gibi. Adeta ülkede iki hükümet var da, birinin yazdığını diğeri bozuyor. Manzara bu.

Bu manzaranın dışarıdan ne kadar sakil görüneceği aşikar. Sahi, bunu yapan Özkök, bile isteye bu ülkenin dışarıdan “sakil” görünmesini ister mi? Bundan ne çıkarı olur? Veya bundan kimin ya da kimlerin çıkarı olur? Kendi kalesine gol atıp, sonra da tribünlerden alkış bekleyen bir ruh halinin, nasıl eforik bir ruh hali olduğunu düşünebiliyor musunuz?

Gelelim “Türkiye Müslüman bir ülke değildir” lafına. Peki, bu sözü, “Türkiye’nin % 99’u Müslümandır” lafıyla nasıl bağdaştıracağız? % 99’u Müslüman olan bir ülke Müslüman ülkedir. Bu mantıki tutarlılığın doğal sonucudur.

% 99’u sarı olan her şeye “sarı” denir. % 99’u beyaz olan her şeye “beyaz” denir. % 99’u Hıristiyan olan bir ülkeye “Hıristiyan ülke” derler. % 99’u Yahudi bir ülkeye “Yahudi ülke” derler. % 99’u dinsiz bir ülkeye “dinsiz ülke” derler. Elbette, % 99’u Müslüman olan ülkeye de “Müslüman ülke” derler. Bundan daha doğal, daha mantıklı ne olabilir?

“% 99’u Müslüman ama yine de İslam ülkesi değil” demek abes söz söylemektir.

Bunun tersi, Türkiye’yi Müslüman olmayan % 1 ile tanımlamaktır ki, Özkök bunu mu istiyor? Özkök, % 99’u Müslüman olan bu ülkeye “Müslüman ülke” denmesinden gocunuyorsa, bu, % 1’de olanlara, % 99’da olanlardan daha fazla değer verdiği anlamına mı gelir?

Eğer öyleyse, bu ülke % 99’un kimliğine göre tanımlanamayacak ama % 1’in kimliğine göre mi tanımlanacak? Olur mu böyle şey? Yok, Özkök bunu demek istemiyorsa, gerçekten demek istediği ne? Anlayabilen beri gelsin!

Eğer bir ülkede % 99 oranını yakalamak bile, o ülkeyi tanımlamak için yeterli olmuyorsa ne yeterli olacak? Eğer bir ülkenin % 99’u o ülkeyi tanımlamaktan acizse, o % 99’a ne ad verilir? Vatandaş mı, sürü mü, yığın mı, “kul” mu, “reaya” mı? Ne?

Bu ülkenin “Müslüman ülke” olarak tanımlanmasından rahatsız olmak, bu ülkenin Müslümanlığından rahatsız olmak anlamına gelmez mi? Bu da; bu ülkenin % 99’undan, yani milletten rahatsız olmak anlamına gelmez mi?

Dünyanın hiçbir yerinde, genelkurmay başkanı hoşlanmadı diye millet değiştirilmez. Milletin % 99’u, üniformalı bir memurunun isteği üzerine planyadan geçirilemez. Bu zordur, hatta imkânsızdır. Ama genelkurmay başkanı değiştirilebilir. Bu daha kolaydır, mümkündür.

Sayın Genelkurmay Başkanı, istifa etmeyi düşünüyorlar mı?

Yorum Yaz