Kur'an'daki Abdest Tarifi

Kur'an'daki Abdest Tarifi

Selamun aleykum ,hocam rabim yardımcınız olsun, hocam yaptığımız nüzul sırasına göre meal derslerinden Taha süresini anlamaya çalışıyoruz, Taha 130 daki namazın beş vakit olarak farz kılındığını gördük,. Sizin meal çalışmanızda Maide 6'yı yorumlarken abdestin namazla yaşıt olduğunu belirtmişsiniz yani ilk inen sürelerle beraber, cevabını veremediğim birkaç sual var kafamda, 1.Maide 6 abdestimi farz kıldı yoksa şeklini mi? 2.Mekke?de hangi emre göre abdest alıyorlardı? 3.Sizinde belirttiğiniz gibi ahkâm ayetleri Medine?de nazil olmuştur, abdeste bir ahkâmdır,hal böyleyken Namazın ilk farz olduğu ve öncesinde hangi emir üzerine abdest alınıyordu? Ve yahut böyle bir emir var mıydı? Çünkü namazın farz kılan ayet ile abdesti farz kılan ayet arasında çok ciddi bir süre bulunmaktadır. Hocam kısaca biz abdestin namazla yaşıt olduğunu neye binaen bileceğiz. Mekke dönemi Resulullah ve sahabesi namaz öncesi abdest alırlar mıydı? Bunu buradaki mollalara sorduğumuzda bize cevap olarak miraç olayıyla birlikte izah etmeye çalışmaktalar. Yada vahiy gayri metlup olarak geldiğini söylüyorlar. Bizi aydınlatmanız dileğiyle. Rabbim ömrünüzü ve ilminizi kuranla bereketli kılsın.

Aziz ilim talibesi,

1.       Maide 6 abdestin aynını değil, şeklini farz kıldı. Zira abdest, tam da farsça çevirisinde olduğu gibi Arapça’da elleri yıkamak anlamına gelir. Ebu Hüreyre’nin anlamadan naklettiği Felyetevadda’ mimma messeşu’n-nâr (Ateş değmiş/ateşte pişmiş şeylerden dolayı ellerinizi yıkayınız (Ravi Ebu Hüreyre’nin anladığı gibi abdest alınız değil)Buhari-Müslim) hadisinde olduğu gibi eller yıkanıyordu.

2.       Abdest de namaz gibi önceden biliniyordu. Hadesten ve necasetten tamizlenmek gibi her iki anlamıyla birlikte Araplar abdesti biliyordu. Hind, Bedir’de yakınlarının öldürülmesi üzerine “öçünü alıncaya kadar başına su dökmeyeceğine/abdest almayacağına” yemin etmişti. Bu şu anlama geliyordu: Eşimle birleşmeyeceğime…

3.       Abest önceki peygamberler tarafından da biliniyordu. Hz. Yahya’ya atfedilen “vaftiz” aslında abdesttir. Matta’da Hz. İsa’nın ibadetten önce su ile temizlendiği geçer.

4.       Mekke’de hangi emre göre abdest alıyorlardı sorusu, Hicretten sonra ilk 16 ayda hangi emre göre Kudüs’e yönelip namaz kılıyorlardı” sorusundan farksızdır. Yine “Cuma ayeti inmeden önce Medine’de mü’minler hangi emre göre Cuma kılıyorlardı?” sorusuyla aynıdır. Bunlar Allah Rasulü’nün Kur’an tarafından kendisine tanınan “beyan/açıklama” yetkisi çerçevesinde yapılmış tasarruflar olarak görülmelidir.

5.       Hepsinden önemlisi, abdesti emreden ayet Müddessir suresinin 4 ve 5. Ayetleridir: “Maddi pisliklerden elbiseni/bedenini temizle ve arındır.” (4) Bu ayetteki siyab hem elbiseye, hem insan tenine delalet eder. Ayetteki “TAHHİR” emri hiçbir tevile hamledilemeyecek kadar açıktır: TEMİZLE demektir.

Şimdilik bu kadar izahat yapabildim.

Rabbim size Kur’an’ı şahit kılsın.

Vesselam.